en cz
 • 1.

  “Zistite typ Vašej
  osobnosti”
 • 2.

  “Spoznajte, aké sa k Vám
  hodí povolania”
 • 3.

  “Urobte správne životné
  rozhodnutie”
Google Plus

Chceli by ste byť lepší v práci? hrajte poker

1.jpg

Ak je pred vami nepríjemný pracovný pohovor alebo dôležitá obchodná schôdzka, môžete sa na ňu pripraviť niekoľkými spôsobmi. Úplne neobvyklým spôsobom je však hranie pokru, ktoré vycvičí tie stránky osobnosti, ktoré sú potrebné nielen pre správne odhadnutie situácie, ale aj ľudí, s ktorými jednáte.

Ak ste skúseným alebo aj začínajúcim hráčom pokru, môžete skúsenosti, ktoré ste naberal pri kartových hrách, zhodnotiť v medzných pracovných situáciách. Pri pracovnom pohovore, žiadosti o vyšší plat alebo napríklad aj rokovanie najvýhodnejšia úrokovej sadzby hypotéky.

Poker je hra, kde sa každý hráč snaží nazbierať čo najviac informácií o svojich spoluhráčoch pomocou mimiky, reči tela a neželaným gest. Rovnako tak sa snaží dať toho o sebe samom vedieť čo najmenej. Neukázať svoje slabé stránky a za každej situácie zachovať poker face.

Ako v pokri, tak aj v živote získavate najvýhodnejšia pozíciu, ak ste posledný na ťahu. Pri kartovej hre sú už karty vyložené a je len na vás, ako tieto vedomosti zúročíme, na poli pracovných sa vám potom ponúka možnosť vyjednávania. Vyjednávanie sa vám bude hodiť pri pracovnom pohovore, kedy sa vás personalista opýta na obávanú otázku: Ako by ste sa platovo ohodnotil?

Špecialistka na ľudské zdroje Šárka Fričová radí, aby ste sa pokúsili za každú cenu udržať výhodnú pozíciu posledného na ťahu. V momente, kedy otázku ohľadom platu položí prvý zamestnávateľ, strácate možnosť vyjednávania. Človek by sa mal pokúsiť otázke na prvýkrát šikovne vyhnúť a položiť ju neskôr sám. Tak sa dostane do vedúcej pozície a urobí si predstavu, koľko je šéf ochotný za vašu prácu ponúknuť.

Ako v pokri, tak aj pri práci, je dôležité, mať svoje emócie pevne pod kontrolou. Nedať najavo slabosť a aj keď vám situácia nehrá do kariet, nenechať sa uniesť hnevom alebo impulzívnym jednaním. V pokri sa človek musí naučiť vysporiadať aj so zlými kartami a ovládnuť nutkanie hrať za každú cenu. E to neustály súboj medzi tým, čo chcete urobiť a tým, o čom viete, že je správne. S takýmto rozhodovaním sa človek stretáva dnes a denne a poker môže byť skvelá škola, ako sa naučiť vyčkávať a využiť tej správnej chvíle.

Každý má o sebe určité predstavy. O svojom sebaovládania, intuíciu alebo zdržanlivosti. V extrémnych situáciách však nad sebou človek môže stratiť kontrolu a konať proti svojim najlepším zásadám. Poker je skvelou školou, kde spoznáte svoje silné a slabé stránky, naučíte sa kontrolovať svoje emócie, vyčkávať a pozorovať správanie ostatné. Toto konanie môže byť v pracovnom živote veľmi užitočné. Obzvlášť sa naučíte aj trochu riskovať a púšťať sa do projektov s nejasným výsledkom. V pokri sa človek chybami učí a berie si z nich príklad do budúcnosti. Rovnako tá by to malo fungovať aj v živote. Drobné chyby, ktoré za sebou zanechávate, vás formujú do budúcnosti a robia z vás niekoho lepšieho.