Český štatistický úrad zverejnil začiatkom októbra výsledky prieskumu, kde sa ukázalo, že stále viac Slovákov hľadá druhé zamestnanie. Od konca minulého roka až do tohtoročného polroka sa ľudí s dvoma pracovnými pomermi zdvihol o takmer osem percent. Dôvodom je väčšinou strach zo straty zamestnania a snaha o zachovanie aspoň čiastočného príjmu.
Nezamestnanosť v Českej republike dosahuje 8,3 percent a podľa expertov sa číslo bude aj v nasledujúcich mesiacoch zvyšovať. Podľa Tomáša Volf zo spoločnosti Citfin by sa mala nezamestnanosť nebezpečne k deviatich percentám. Firmy svojich zamestnancov zatiaľ neprepúšťajú, ale strácajú istotu zákaziek do budúcich mesiacov a rokov. Zamestnanci pochopiteľne toto ohrozenie pociťujú a tak sa snaží pomocou druhej pracovného pomeru zaistiť maximálnu šancu na udržanie príjmu.
Veľkú úlohu v hľadaní druhého pracovného miesta hrá aj fakt, že dochádza k neustálemu nárastu cien, ale platy zostávajú stále rovnaké. V niektorých domácnostiach už tak nie je so stálym platom možné vyjsť. Ako druhé povolanie môžu slúžiť čiastočné alebo externé úväzky u najrôznejších spoločností alebo práce cez noc a cez víkendy.
Podľa prieskumu Českého štatistického úradu má dve zamestnania najviac ľudí v Prahe a Juhomoravskom kraji. Je to predovšetkým vďaka menšej miere nezamestnanosti a relatívne širokej ponuke pracovných miest. Na treťom mieste v počte ľudí s dvoma pracovnými pomermi sa drží Bratislavský kraj. Najmenej ľudí si svoj príjem druhú prácou istí v Karlovarskom kraji, ktorý sa potýka s vysokou mierou nezamestnanosti.
Z hľadiska pohlavia si druhú prácu častejšie hľadajú muži ako ženy. Muži na seba berú väčšiu mieru zodpovednosti a tak nastupujú do druhej práce dvakrát častejšie ako ženy.