en cz
 • 1.

  “Zistite typ Vašej
  osobnosti”
 • 2.

  “Spoznajte, aké sa k Vám
  hodí povolania”
 • 3.

  “Urobte správne životné
  rozhodnutie”
Google Plus

Ľudia sa obávajú nezamestnanosti. Hľadajú druhú prácu

8.jpg

Český štatistický úrad zverejnil začiatkom októbra výsledky prieskumu, kde sa ukázalo, že stále viac Slovákov hľadá druhé zamestnanie. Od konca minulého roka až do tohtoročného polroka sa ľudí s dvoma pracovnými pomermi zdvihol o takmer osem percent. Dôvodom je väčšinou strach zo straty zamestnania a snaha o zachovanie aspoň čiastočného príjmu.

Nezamestnanosť v Českej republike dosahuje 8,3 percent a podľa expertov sa číslo bude aj v nasledujúcich mesiacoch zvyšovať. Podľa Tomáša Volf zo spoločnosti Citfin by sa mala nezamestnanosť nebezpečne k deviatich percentám. Firmy svojich zamestnancov zatiaľ neprepúšťajú, ale strácajú istotu zákaziek do budúcich mesiacov a rokov. Zamestnanci pochopiteľne toto ohrozenie pociťujú a tak sa snaží pomocou druhej pracovného pomeru zaistiť maximálnu šancu na udržanie príjmu.

Veľkú úlohu v hľadaní druhého pracovného miesta hrá aj fakt, že dochádza k neustálemu nárastu cien, ale platy zostávajú stále rovnaké. V niektorých domácnostiach už tak nie je so stálym platom možné vyjsť. Ako druhé povolanie môžu slúžiť čiastočné alebo externé úväzky u najrôznejších spoločností alebo práce cez noc a cez víkendy.

Podľa prieskumu Českého štatistického úradu má dve zamestnania najviac ľudí v Prahe a Juhomoravskom kraji. Je to predovšetkým vďaka menšej miere nezamestnanosti a relatívne širokej ponuke pracovných miest. Na treťom mieste v počte ľudí s dvoma pracovnými pomermi sa drží Bratislavský kraj. Najmenej ľudí si svoj príjem druhú prácou istí v Karlovarskom kraji, ktorý sa potýka s vysokou mierou nezamestnanosti.

Z hľadiska pohlavia si druhú prácu častejšie hľadajú muži ako ženy. Muži na seba berú väčšiu mieru zodpovednosti a tak nastupujú do druhej práce dvakrát častejšie ako ženy.