en cz
 • 1.

  “Zistite typ Vašej
  osobnosti”
 • 2.

  “Spoznajte, aké sa k Vám
  hodí povolania”
 • 3.

  “Urobte správne životné
  rozhodnutie”
Google Plus

Možné životné rozhodnutia už v pätnástich rokoch

4.png

Každý z nás má ako malý svoj sen. Niekto sa chce stať astronautom, iný smetiarom, ďalší napríklad kuchárom či učiteľom. Ku každému povolaniu však vedie dlhá cesta. Jedno rozhodnutie ju však môže poriadne ovplyvniť. Nie v osemnástich rokoch, keď sa z nás stávajú dospelí ľudia, ale už o tri roky skôr, si totiž musíme zvoliť, kam budú smerovať naše ďalšie kroky.

Výber školy, v túto chvíľu strednej, sa tak stáva veľmi dôležitým rozhodnutím minimálne pre najbližšie roky. Z o svete nič netušiacich žiačikov základnej školy sa naraz stávajú tí, ktorí začínajú spoznávať nový svet, prichádza prvá prax a práca. Mnoho ľudí v pätnástich rokoch nemá ani tušenie, kam by ich ďalšie kroky mali smerovať, preto je pre nich voľba školy nesmierne ťažká.

Často sa tak stane, že študenti školy nedoštudujú alebo nimi prejdú len s veľkým sebazaprením. V puberte totiž máme o svete ešte trochu iné predstavy, než aké sa v budúcnosti odohrajú. Pre niekoho však môže byť výber školy trefou do čierneho a otvorenie cesty do veľkého sveta. Predovšetkým obchodné, ekonomické či počítačové školy pripravujú študentov na životnú prax tohto typu. Rovnako tak, ako rôzne učilištia, kde neustálou praxou študenti získavajú množstvo potrebných skúsenosti, ktoré sa im budú hodiť pri voľbe povolania.

Voľba povolania totiž býva ešte o mnoho náročnejšie ako výber školy. Zatiaľ čo v tej škole môžeme štyri roky vytrpieť, aj keď nás nebaví, voľba povolania je niečo, čo náš život ovplyvní ešte ďaleko razantnejšie. Správna voľba povolania môže znamenať spokojný a celkom bezstarostný život plný skúseností, úspechov či financií. Môže však nastať presný opak a život sa dá ľahko otočiť naruby.

K týmto obidvom dôležitým rozhodnutiam existuje celý rad pomôcok a rád. Veľmi dobrým radcom, kam by sa náš budúci život mohol orientovať, môže byť psychotest. Pomocou presne postavených otázok získame výsledok, ktorý je síce orientačný, avšak veľa nám môže napovedať. Napríklad to, aké sa k nám hodí zamestnania a na čo by sme sa hodili. Veľa o našej osobe nám tiež môže napovedať test osobnosti. V živote stojíme pred radom dôležitých rozhodnutí. To prvé a mnohokrát kľúčové však robíme už veľmi skoro. Sme na neho v pätnástich rokoch pripravení?